Gayrimenkuldeki dört unsur sektörü canlandıracak.

Gayrimenkulde kısa ve uzun vadede geçerli olan 4 unsur; mütekabiliyet, 2B, kentsel dönüşüm ve konut talebi sektöre can verecek.

Gayrimenkul sektörü 2012 yılı için, sektöre yeni kan getirecek yabancılara mülk satışı ile ilgili yasa beklentisi içinde. Kentsel Dönüşüm yasası ile 2B yasası da bu bekleyişin diğer parçaları. Yasa taslakları hazır ve Meclis gündemine gelmeyi bekliyorlar. Ekonomik büyümedeki etkisinin tartışılmayacak kadar yüksek olduğunu defalarca yinelediğimiz inşaat sektörünün son yıllardaki üretimi bir hayli yüksek.

Örneğin İstanbul’da satılmayı bekleyen on binlerce ev varken ticari gayrimenkullerde ise durum daha farklı. Ticari gayrimenkullere çok ciddi talep var. Ticari gayrimenkullerde yatırım maliyeti, kira geliri ve başa baş noktaları bu tür yatırımların ana karar noktalarını oluşturuyor.

Yaklaşık bir iki ay sonra inşaat sektörünü işte bu dört bileşen yeniden hareketlendirecek. Hem de kuvvetlice. Yani, Mütekabiliyet Yasası, Kentsel Dönüşüm Yasası, 2B Yasası ve özellikle Anadolu’daki mevcut konut açığıyla ilgili yükselen talep.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valid XHTML 1.0 Transitional