İstanbul’a yapılacak 3. Köprü’nün güzergahındaki arsa ve araziler pahalandı.

3. Köprü’nün devlet eliyle yapılacağının açıklanması ile İstanbul ve çevresindeki arazi satışlarını durdurdu Arsa sahipleri yüksek kâr sağlamak için beklemeye, yatırımcılar ise arazi aramaya başladı
İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nün bakıma alınması ve 3’üncü Köprü’nün yapımının hızlanacağı gündeme geldi; yeni köprünün güzargahında arazi satışları neredeyse durdu. Yatırımcı arazi ararken, arazi sahipleri yüksek kazanç sağlamak için satış ilanlarını geri çekmeye başladı. Para dergisinin haberine göre; Kuzey Marmara Otoyolu kapsamında yapılacak çevreyolu Gebze Şekerpınar Balcık’tan başlıyor. Akfırat Tepeören’den ve Kurnaköy kapağına yakın noktadan geçen yol, Sultanbeyli’nin ormanlık alanlarından ilerliyor. Samandıra ve Alemdağ’ın mücavir alanlarından geçtikten sonra Alemdağ Ormanı’na giriyor. Beykoz İshaklı, Paşamandıra, Riva ve Poyrazköy’den 3’üncü Köprü’ye bağlanıyor. Yeni köprüyle Avrupa Yakası’na geçen yol Garipçe’de Uskumruköy ile Demirciköy’ün arasından geçip Arıköy’ün arkasından Belgrat Ormanları’na giriyor. Odayeri ve Ağaçlı köylerinin mücavir alanlarından sonra Tayakadın ve Baklalı’nın yanından Hadımköy’e uzanıyor. Büyükçekmece Gölü’nün kuzeyinden Çatalca İnceğiz’deki tarlaların içinden ilerleyerek, Silivri Gazitepe’de yapılacak havalimanı yakınından geçip TEM Otoyolu Kınalı çıkışında bitiyor.

BEKLENTİ BÜYÜDÜ
3’üncü Köprü inşasını da içeren Kuzey Marmara Otoyolu projesine dair açıklamalar, hükümetin 2B yasasını çıkarmak için çalışmalara hız vermesi, Tuzla’dan Beykoz’a, Sarıyer’den Silivri’ye kadar geniş bir bölgede arazi sahiplerini beklentiye soktu. Bu bölgelerde satılık arazi bulmak zorlaştı. Demirciköy’de 52 dönümlük bir arazi için 7 milyon 100 bin TL, Kilyos’ta 165 dönümlük arazi için 35 milyon dolar isteniyor. Metrekare fiyatları yükselmesine rağmen kazancını daha da artırmak isteyen arazi sahiplerinin satış ilanlarını çekmesi, büyük inşaat şirketlerinin de arazi araması gözlerden kaçmıyor. Emlakçılar, “3’üncü köprü bölgeyi ateş hattına çevirdi” derken, arazi almak isteyenlerin yüksek fiyatları gözden çıkarması gerektiğini belirtiyor.

‘KAPATMA OLMAYACAK’
2013’te 40 yaşına girecek İstanbul Boğaziçi Köprüsü’nün bakıma alınarak 1 yıllığına kapatılacağı haberleriyle sarsılan İstanbullullar’a müjde Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’dan geldi. Bakan Yıldırım, köprünün bakımı sırasında trafikte bir miktar kısıtlama olacağını, ancak kapatılmasının düşünülmediğini söyledi. “İstanbullular’ın en az şekilde etkileneceği bir çalışma ortaya konulacak. Endişeye mahal yok” diyen Yıldırım, tadilatın zamanına dair karar verilmediğini, ancak bakımın 8-9 aylık bir süreyi kapsayabileceğini belirtti.

İbre YİD’e kaydı
3. Köprü’yü de içeren Kuzey Marmara Otoyolu Projesi’nde ibre ‘Yapİşlet-Devret’ (YİD) modeline kayıyor. Bakan Yıldırım başkanlığında gerçekleşen toplantıda, köprü ile birlikte bağlantı yolları için de ihaleye çıkılması düşüncesi öne çıktı. Bugünkü Bakanlar Kurulu toplantısında, öz kaynakla mı, yoksa özel sektör eliyle mi yapılacağına Başbakan Erdoğan karar verecek.

Bülent EKİMCİ – Hamdi ATEŞ/Takvim

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valid XHTML 1.0 Transitional