Çevre ve Şehircilik Bakanı 2B yasası 30 içinde Meclis’ten çıkar dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, 2B ile ilgili kanunu halletmeden vatandaşlarla kontağa geçmeyeceklerini aktardı. Bayraktar, “Şimdi 2B yasası çıktı, inşallah bir aksaklık olmazsa bu hafta, ama ufak bir aksaklık olursa önümüzdeki hafta Meclis’e girecek. Süratle 20 gün içerisinde, bir ay içerisinde Meclis’ten geçireceğiz” dedi.

Bayraktar, Ümraniye Belediyesi nikah salonunda kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, bir Bakanlar Kurulu Kararı çıkardıklarını ifade ederek, “Demek ki 2B çıkıyor. Vatandaşa tapusunu vereceğiz. Orada küçük parseller var, küçük parsel sahipleri olacak. Bunları çözmek için stok konut yapalım dedik, problemleri daha kolay çözeriz diye ama şimdi önce tapuları vereceğiz, tapuları verdikten sonra da bu konutları yapmayacağız, onları da daha sonra yapacağız” diye konuştu.

“Devletin malını bedava vermeyeceğiz”

“Kesinlikle 2B meselesini halletmeden sizinle karşı karşıya gelmeyeceğiz. Bunu öncelikle ifade etmek istiyorum” diyen Bayraktar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şimdi 2B yasası çıktı, inşallah bir aksaklık olmazsa bu hafta, ama ufak bir aksaklık olursa önümüzdeki hafta Meclis’e girecek. Süratle 20 gün içerisinde, bir ay içerisinde Meclis’ten geçireceğiz. 2B’nin özü şu; Yerinden, yöresinden, köyünden imkan bulamayıp, iş bulmak için, çocuğuna daha iyi eğitim sağlamak için, daha iyi hayat şartları temin etmek için şehirlere gelmek zorunda olan ve imkansızlıklar içerisinde bulduğu hazine arazisinde kendine bir barınak yapan insanları, mağdur etmeden hak sahibi, tapu sahibi yapmaktır. Yasanın ana ruhu budur. Yasanın esas meali, anlamı budur.

Burada biz şimdi ne yapıyoruz. Tabii ki devletin malını biz size bedava vermeyeceğiz. Yumuşak bir düşünceyle, devletin vatandaşı kucaklayacağı bir düşünceyle fiyatını tespit edeceğiz. Değeri yüzde 70’in üzerinde, yani yüzde 30 indirim yapmak suretiyle, 3 yıl vatandaşa vadeyle bunu vereceğiz. 6 ayda bir taksitlerle. Eğer derse ki ‘ben peşin ödeyeceğim’, yüzde 20 indirim yapacağız. Yani toplam bedel yaklaşık yüzde 50-56’ya geliyor. Bu şekilde vatandaşı sahiplendireceğiz.”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, “İstanbul deprem bölgesi. İstanbul’a hem deprem dönüşümü yapmak zorundayız, hem kentsel dönüşüm yapmak zorundayız” dedi.

Bayraktar, Ümraniye Belediyesi Nikah Salonu’nda gerçekleştirilen kentsel dönüşüm bilgilendirme toplantısında yaptığı konuşmada, düzenli şehirler kurulması gerektiğini belirterek,”Eğer vatandaş anlaşamazsa ’ben vermiyorum’ diye direnirse yani biz hep beraber, açık gözlere de, provokatörlere de bu işi engellemeye çalışanlara da hep beraber karşı çıkmamız lazım. Doğrusu budur. Biz çoluğumuza çocuğumuza miras bırakabileceğimiz, sıkıştığımız zaman satabileceğimiz veya kredi almak için kullanabileceğimiz mükellef dairelerimize eğilmek durumundayız. İnşaat yaptığımız zaman ruhsatı olan, kat mülkiyeti olan, iskan müsaadesi olan, dört dörtlük ayağı yere basan dairelerimiz olmak durumundayız” dedi. Bayraktar, yasa çıktığı zaman Maliye Bakanlığı ve belediyenin ortaklaşa tebligatları yapacağını, vatandaşın da 6 ay içinde müracaat edeceğini ifade ederek, “Vatandaş, ben diyecek ’bunun yerini peşin alıyorum’ veya ’vadeyle
alıyorum’ diyecek. Tapusu da kendisine verilecek. Ondan sonraki iş, kendi mecrasında kendi yatağında, kendi şartları içerisinde mülk sahibi olarak bizim karşımıza geleceksiniz. Biz 2B çıkıyor diye bu işleri daha kolay yapalım. Çünkü İstanbul deprem bölgesi. İstanbul’a hem deprem dönüşümü yapmak zorundayız, hem kentsel dönüşüm yapmak zorundayız” şeklinde konuştu.

Bu işlerin kolay olmadığını vurgulayan Bayraktar, şöyle devam etti:

“Türkiye’ye dışarıdan bakmak lazım. Biz küçük meselelere takılıp kalamayız artık. Türkiye dünyada büyük bir global ülke oldu. Türkiye, dünyada 16’ncı büyük ekonomi. Bu gün Almanya’dan, Amerika’dan, diğer ülkelerden Türkiye’ye bakanlar, Türkiye’nin toplam Gayri Safi Milli Hasılası’nın 800 milyar dolara yaklaştığını, kişi başına gelirin 10 bin doları aştığını, alım gücünün arttığını, artık Türkiye’nin dünyada sözü dinlenen bir ülke olduğunu, Avrupa’nın 5-6’ncı büyük ekonomisi olduğunu ve bu duruma gelen Türkiye’nin artık bu şehirlerinin salaş yapılardan, kaçak yapılardan, depreme dayanıksız yapılardan kurtarılması gerektiği, çocuklarımızın çok daha güzel okullarda okuması gerektiği, çok daha güzel hastanelerde sağlık hizmeti alması gerektiği, parkları, bahçeleri olan yerlerde ikamet etmesi gerektiği, artık bizim görmemiz gereken noktadır. İstanbul büyük bir dünya kentidir. Türkiye’nin madalyonudur.”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın kendisine “Orada bir yanlış anlaşılma oldu. Git, oradaki arkadaşlarla hemhal ol, onlarla dertleş, doğruları onlara anlat, benim de onlara selamımı söyle, biz onları mağdur etmeyeceğiz, onların tapularını vereceğiz. Onlardan da yardım bekliyoruz” şeklinde talimat verdiğini dile getiren Bayraktar, “Yaptığımız düzenlemeler sizin içindir. Yanlış anlaşılmalar varsa özür diliyorum. Fakat biliniz ki biz sizi kesinlikle mağdur etmeyiz” dedi.

“Vatandaşları dinledi”

Erdoğan Bayraktar, toplantıda vatandaşların sorunlarını da dinledi. Bayraktar, TOKİ’de 8 yıl 3 ay başkanlık yaptığını, 6 senedir de Türkiye’de 170 noktada kentsel dönüşüm çalışmaları yaptıklarını ifade ederek, şunları söyledi:

“Bir arkadaş desin ki, ’burada vatandaşın yerini aldınız, vatandaşı mağdur ettiniz, bunu bir yere peşkeş çektiniz’. Bir tane örnek gösterin. Bakınız sosyal devlet fakirin, fukaranın, gecekondu sahibinin malını biz zenginlere peşkeş çekmez. Böyle bir şey yapmaz. Bu suçtur, eğer böyle bir şeyi birisi yapmışsa o irtikap yapmıştır. Ben yapmışsam irtikap yapmışımdır, hapiste olmam lazım. Bakın, biz Maltepe’de yaptık daireleri, vatandaşlara ’bedava vereceğiz’ dedik fakat birileri geldi provoke etti. Kimin arsasını aldık, boş verin yaptık kimseden arsa almadık. Altını çizerek söylüyorum, 2B sahibi olan, tespit edilen yerleri 2B’yi kullananlara satacağız. Kanun bu. Bunun dışındaki laflara itibar etmeyin. 170 yerde Türkiye’de hepsini daire sahibi yaptık. Kimi mağdur etmişiz.”

Sulukule’de yapılan kentsel dönüşümle ilgili bir soru üzerine Bayraktar, Sulukule’nin önemli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:

“Biz orada yaptığımız daireyi kime verdik, oradaki hak sahiplerine. Devlet orada cebinden 150 milyon TL para harcıyor. Bir kuruş cebine para koymuyor. Orada yaptığı daireleri oradaki tapu sahiplerine veriyor. Bakın yabancı ülkeler bizi bilmez. Asparagas haberlere itibar etmeyin. Oradan bir tane biz yabancı birine sattıysak dediğiniz doğru olur. Biz orayı temizledik. Oradaki hak sahiplerine tapu sahiplerine oradaki daireleri vereceğiz. Orada hak sahibi olmayan kiracılar da mağdur olmasın diye Gaziosmanpaşa’da peşinatsız 100 TL taksitle ev verdik.

Kadifekale’de de yaptığımız budur. Heyelan bölgesi, hak sahiplerini aynı şekilde getirdik Uzundere’den İzmir’den daire verdik 20 sene vadeyle.”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valid XHTML 1.0 Transitional