NASA belgeleri ile İstanbul’un 36 yıl içindeki büyümesi.

NASA’nın 1975’te ve 2011’de çektiği iki görüntü, İstanbul’un 36 yıllık şehirleşme serüvenini ve kaybolan ormanlık alanları belgeliyor.
ABD’nin uzay kurumu olan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA), İstanbul’un uzaydan Landsat uydularıyla çekilmiş iki fotoğrafı ortaya çıktı. 36 yıl arayla uzaydan çekilen iki fotoğrafta, ormanlık alanlar kırmızı, hafif ormanlık veya açık alanlar ten rengi, binalar gri, deniz ise siyah olarak renklendirilmiş.

ORMANDAN BETONA
1975’te çekilen fotoğrafta İstanbul’un yerleşiminin hâlâ Haliç etrafında konuşlandığı görülüyor. 2011’de çekilen karede ise şehrin doğu ve batıya doğru kilometrelerce büyüdüğü belgeleniyor. 1973 yılında açılan Boğaz Köprüsü, 1975’teki fotoğrafta fark edilebiliyor. 1988’de açılan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’yle beraber şehirleşme de yayılıyor. 2011’de çekilen fotoğrafta artık iki köprü arasındaki ormanlık arazinin yerini beton binalara bıraktığı görülüyor. Fotoğraflarda şehirleşmenin yollar ve iki köprü inşaatıyla daha büyük bir alana yayıldığı da gözler önüne seriliyor.

Sabah

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valid XHTML 1.0 Transitional