İstanbul’un hangi ilçesine yedi otel birden yapılacak?

İstanbul’un tekstil merkezi oaln hangi ilçeye yedi otel yapılacak. Hangi gruplar otel yatırımı için harekete geçti.

Merter Sanayici ve İşadamları Derneği (MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Tan, tekstilin merkezi Merter’e 7 otel birden yapılacağını bildirdi.

Tan,  Türkiye’de pamuk, dokuma deyince Denizli, havlu deyince Bursa, tekstil deyince de sadece Türkiye’de değil dünyada akla gelen yerin Merter olduğunu belirterek, semtin 1980’li yıllardan beri tekstilin olmazsa olmazı olduğunu söyledi.

Tan, şunları söyledi:

“Merter’in çok büyük bir geçmişi var. Çin, Rusya ve Amerika’da tekstille ilgili en küçük butik Merter’i bilir. Kayıt içinde ihracat ağırlıklı bir merkezdi. Şu anda Merter kabuk değiştiriyor. İhracatçı firmalarımız azaldı. Çok büyüdüler. Çok büyüdükleri için de Çerkezköy, Çorlu, Hadımköy, Denizli, Antep gibi bölgelere gitmeye başladılar Şu anda Merter’deki durum daha çok kendi markalarını yaratan modacıların olduğu ve küçük firmaların büyümesiyle oluşan bir bölge haline geldi. Yaklaşık 7 bin civarında firma var. Moda üzerine çalışan çok farklı firmalar. Aksesuarcı, kumaşçı, moda markaları, imalathaneler, showroomlar, kesimhaneler, modelhaneler, genel müdürlükler, nakışçı ve baskıcılar ile lojistik firmalarımız var. Yani bir ihracat dosyası ile Merter’den girersiniz, diğer taraftan TIR’ınızı yüklemiş bir şekilde çıkarsınız.”

Avrupa, Ortadoğu ve Afrika’dan müşterimiz var

Tan Merter’in müşteri potansiyelinin de çok geniş bir yelpazede olduğunu belirtti. Ortadoğu, Arap ülkeleri, Türk cumhuriyetleri, Kıbrıs ve Güney Afrika ülkeleriyle daha önceden Merter ile çalışan güvenilirliğini ve başarısını bilen AB ülkelerinin bulunduğunu belirten Tan, bunun dışında dünya markalarının peşinde koştuğu Türk iç piyasasının da unutulmaması gerektiğini söyledi. Tan, “Merter’in 80 ilde çok güçlü bir potansiyeli var. İhracatımız tekstil ve kumaşla beraber ortalama 20-21 milyar dolarsa, iç piyasada da en az 20 milyar dolarlık bir ticaret hacmimiz var. Bunun yüzde 40’ı Merter’den sağlanıyordu. Son dönemlerde 50-60’lara yaklaştığımızı düşünüyoruz. İhracatta da bu rakamları yakalamaya çalışıyoruz” dedi.

Bu kadar büyük potansiyele sahip olan Merter’in trafik, otopark ve konaklama ihtiyacı bulunduğunu belirten Tan,  yapımı süren iki büyük otoparkın 2 ay içinde açılacağını, tüm yolların altyapı çalışmaları ve asfaltlanma işinin yapıldığını, bunların dışında otellerle ilgili de müthiş bir çalışma bulunduğunu belirtti.

Cevahir’le ön anlaşma yapıldı

Merter Sanayici ve İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Tan, yapılan çalışmalara ilişkin şu bilgileri verdi:

“Şu anda Merter’de 3 otel var. 7 otelle de ön anlaşmalar yapıldı. En yakın zamanda da 7 otelimiz birden açılacak. Vakko’nun girişinde atıl durumda olan iki büyük bina var. Onlar için Cevahir Otel ile ön anlaşma yapıldı. Hilton Oteli ile görüşüldü, yüzde 90 olacak. Büyükşehir Belediyesinden de destek alıyoruz. Bir otelin gelebilmesi için oda sayısının fazla olması gerekiyor. Belediye ilave 1-2 kat vererek oda sayısının artmasının sağlıyor. Rantabl olunca otel açmak isteyen yatırımcı sayısı artıyor. Güngören Belediyesinin Merter’de 3 dönüm civarında bir arazisi var. Büyükşehir Belediyesinden 6 ilave kat izni alınan bu arsa için ihale açılacak. Orada 410 yataklı dev bir otel yapılacak. Bu otelin yapılması büyük bir başlangıç. Bölgede 750 metrekarelik parseller içinde 6 katlı bir bina otel olacak. Buraya Büyükşehirden ilave iki kat daha almaya çalışıyoruz. Onu da halledebilirsek Hilton Oteli orada açılacak. Bu rüzgarla 20-25 otelin daha geleceğini düşünüyoruz.” Ercan Tan, işyerlerine yönelik yapılmış mevcut binalar oteller için kullanılacağından, otel başına 3-4 milyon dolar harcamayla bu binaların otel olarak hizmete gireceğini söyledi.

Kaynak: ekoayrinti.com

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Valid XHTML 1.0 Transitional